> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 101

 

21 marca 2017

Debata o geopolityce na SGH

20 marca w poniedziałek Korporacja Akademicka Arkonia razem z SKN Spraw Zagranicznych SGH zorganizowała debatę na temat "Świat geopolityki według Donalda Trumpa". Debata, na którą zostali zaproszeni eksperci: Jacek Bartosiak, płk. Piotr Łukasiewicz oraz Bartosz Węglarczyk miała miejsce w auli Szkoły Głównej Handlowej. Głosy ekspertów wykazywały, że pomimo cyklicznych zmian na urzędzie prezydenta Stanów Zjednoczonych, Ameryka posiada niezmienne interesy, które realizuje i strzeże od ustanowienia ładu atlantyckiego w 1945 roku. Donald Trump, posiadający opinię polityka ekscentrycznego oraz nieprzewidywalnego, będzie podejmował decyzje według strategii przedstawionych przez doświadczonych doradców. Zaproszeni goście uznali, że z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych, największym zagrożeniem jest rosnąca w siłę Chińska Republika Ludowa, której celem jest przerwanie amerykańskiej dominacji w rejonie zachodniego Pacyfiku. W celu zaszachowania Chińczyków, administracja Trumpa będzie poszukiwała porozumienia z Federacją Rosyjską, jednak dialog będzie prowadzony z pozycji siły. Rosja Putina stanowi potężną siłę militarną, lecz jej gospodarka oparta na surowcach coraz bardziej słabnie, toteż Rosjanie muszą poszukiwać dróg porozumienia. Zdaniem ekspertów, współpraca amerykańsko-rosyjska w pewnych formach się rozpoczęła, o czym świadczy wzajemna pomoc w walce z Państwem Islamskim. Zadaniem polskiej dyplomacji w tej konfiguracji geopolitycznej jest uzyskanie większych gwarancji ze strony Stanów Zjednoczonych (większa obecność wojsk NATO), ponieważ bez wsparcia sojuszniczej Polski, pozycja Trumpa w stosunku do Władimira Putina jest słabsza, bez Polski prowadzenie wojny konwencjonalnej z Rosją jest utrudnione. Jednocześnie nasz kraj powinien otworzyć się na Chiny, żeby uzyskać ożywienie gospodarcze dzięki Nowemu Jedwabnemu Szlaku.

 

15 marca 2017

Debata o polskim systemie opieki zdrowotnej

We wtorek 14 marca odbyło się współorganizowane wraz z Klubem Jagiellońskim otwarte spotkanie naukowe pt. „Jak uzdrowić służbę zdrowia? O rozwiązaniach dla polskiego systemu opieki zdrowotnej”, w którym w charakterze ekspertów udział wzieli prof. Ewelina Nojszewska, dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, Maria Libura, dr Stefan Bogusławski oraz Jędrzej Niklas. Debatę poprowadził fil. Paweł Wilski. Interesujące przemówienia zaproszonych ekspertów wykazały liczne wady systemu opieki zdrowotnej w Polsce. W trakcie debaty poruszono między innymi problem nieuwzględniania kosztów poszczególnych usług medycznych w funkcjonowaniu służby zdrowia, skupianie się wyłącznie na leczeniu (medycyna naprawcza), a nie na tańszej od leczenia profilaktyce i edukacji oraz brak powiązań systemowych w ramach systemu ubezpieczeń społecznych. Za wadę uznano także niską świadomość społeczną obywateli. Goście podkreślili ponadto wagę łączenia efektywności ekonomicznej ze skutecznością kliniczną i celami, które leżą u podstaw systemu opieki zdrowotnej. Z prawnego punktu widzenia istotny w tym względzie jest art. 68 Konstytucji RP, który stanowi, iż „każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Polska pozostaje jednak wciąż krajem wysokich nierówności społecznych. Aż dwa miliony obywateli nie
posiada bowiem ubezpieczenia zdrowotnego. Słuczaczom otuchy dodało zapewne stwierdzenie naszych gości, że żaden spośród stworzonych dotychczas systemów opieki zdrowotnej na świecie nie był i nie jest idealny.

 

7 lutego 2017

Wyjazd do Kolonii

W miniony weekend, w ramach wznowienia szermierki akademickiej, na zaproszenie niemieckiej korporacji Corps Silingia Breslau zu Köln, delegacja Arkonii uczestniczyła w dniu menzurowym w Kolonii. Prócz podziwiania gotyckiej architektury i odcisków czasu po starorzymskiej przeszłości, była to także okazja to odwiedzania licznych kwater związków studenckich nadreńskiego miasta. Mieliśmy też szansę poznać wszelkie niuanse i różnice w tradycjach korporacji świata niemieckiego, które są istotne w porównaniu do korporacji polskich, czy też rejonu balticum. Dziękujemy za owocnie spełniony czas.

 

17 stycznia 2017

O szermierce akademickiej

Dnia 17 stycznia gościliśmy na naszej kwaterze naukowej filistra kolońskiego Corpsu Silingia Breslau zu Köln, Tomasza Skajstra, który wygłosił wykład na temat szermierki akademickiej oraz menzury w Niemczech. Szermierka akademicka, będąca istotną częścią życia korporacyjnego w Niemczech, wywodzi się z czasów, gdy podróżujący do dalekich miast żacy posiadali przy sobie broń w celu obrony osobistej. Jest obecnie trenowana na kwaterach niemieckich korporacji za pomocą rapierów, w ochronnych sztulpach i hełmach. Menzura to statyczne starcie dwóch korporantów przy użyciu rapierów z barwami korporacji, gdzie polem trafienia jest górna część głowy. Prelegent na samym początku stanowczo wyjaśnił, że w menzurze niemieckiej nie jest eksponowany element rywalizacji i zadanie drugiej stronie rany, ważne jest natomiast sprawdzenie własnych umiejętności oraz charakteru. Filister w dalszej części wykładu opowiedział, w jaki sposób odbywają się treningi na kwaterze Silingi, ile czasu oraz poświęcenia wymaga przygotowanie korporanta do pierwszej menzury. Prelegent ponadto przedstawił nam przekrój niemieckiego ruchu korporacyjnego oraz ich stosunek do fechtunku. Najbardziej szermierczo są rozwinięte Corpsy. Corpsy, podobnie jak Arkonia, są organizacjami apolitycznymi, kładące nacisk na wychowywanie swoich członków w ramach hasła "Honor - Przyjaźń - Tolerancja". Trenowanie szermierki akademickiej w Corpsach jest obowiązkowe, członkowie kandydaci (fuksy) oraz pełnoprawni (barwiarze, comillitoni) mają obowiązek odbyć odpowiednią ilość menzur w czasie swojego aktywnego członkostwa w Corpsie.

 

10 stycznia 2017

Wykład Starego Strzechy Pawła Czaplickiego o Jagielloni

Pierwszy w tym roku wykład wygłosił 10 stycznia na kwaterze Arkonii Stary Strzecha Paweł Czaplicki, który opowiadał nam o historii Korporacji Akademickiej Jagiellonia. Korporacja Jagiellonia została założona w 1910 roku w Wiedniu. Po odrodzeniu się niepodległej Rzeczpospolitej została przeniesiona do Warszawy. Tuż potem, w 1922 roku, Jagiellonia zawarła kartel z Arkonią. Prelegent zwrócił uwagę, iż w porównaniu do innych korporacji akademickich, Jagiellonia wyróżniała się zarówno odmienną terminologią (np. brander zamiast barwiarza, renons zamiast fuksa itd.), jak i ubiorem. Jagielloński dekiel miał bowiem przypominać słynną „maciejówkę”. Stary Strzecha przypomniał także o działalności publicystycznej i wydawanym przez blisko pięćdziesiąt lat biuletynie w nakładzie liczącym w sumie 85 egzemplarzy. Po II wojnie światowej, w której życie za ojczyznę oddało 37 Jagiellonów, działalność korporacyjna uległa rozproszeniu i kontynuowana była głównie w Londynie. Prelegent wspominał także o szczerej przyjaźni i bliskich więzach, które łączyły członków korporacji przez całe ich życie.

 

13 grudnia 2016

Wykład fil. Andrzeja Kuśmierza

We wtorek na Kwaterze, w ramach wtorkowych wykładów, odbył się warsztat z zarządzania projektami prowadzony przez filistra Arkonii - Andrzeja Kuśmierza. W pierwszej części na rozgrzewkę opowiadaliśmy o swoich największych sukcesach i porażkach. Natomiast w części drugiej odbyła się gra zespołowa. Jej wynik tutaj pozwolimy sobie pominąć, natomiast dyskusja, jaka wywiązała się potem zostanie zapamiętana na długo. Każdy z nas wyniósł coś budującego z tego spotkania. Dziękujemy Filistrze!

 

10 grudnia 2016

Rybka Arkońska

W ostatnią sobotę odbyło się tradycyjne przedświąteczne spotkanie zwanę rybką arkońską. Na Kwaterze pojawił sie cały przekrój naszej Korporacji - byli fuksy, barwiarze i filistrzy, a frekwencja dopisała jak co roku. Po oficjalnej części, wszyscy mieli okazje złożyć sobie świąteczno-noworoczne życzenia, a następnie zasiedliśmy do wspólnej kolacji.  W wesołej atmosferze i w szerokim gronie, rozmowy trwały do późna w nocy.

 

29 listopada 2016

Spotkanie otwarte z panem Dariuszem Lorantym pt.
"Środki przymusu bezpośredniego"

W ostatni wtorek na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się spotkanie otwarte, organizowane przez Arkonie i SKN Forum Praw Człowieka.  Naszym gościem był pan Dariusz Loranty, który przybliżył nam zagadnienia związane z wykorzystaniem przez policję środków przymusu bezpośredniego. Prelegent, jako wieloletni policjant, negocjator i ekspert ds. bezpieczeństwa, opowiedział nam o metodach i narzędzich jakie posiadają służby porządkowe w celu zapewnienia ładu i bezpieczeństwa publicznego. Podczas wykładu, licznie przybyli, goście zadawali wiele ważnych pytań dotyczących zakulisowych działań policji, oraz takich związanych z własnymi spotkaniami z policją czy też strażą miejską. Kwestie poruszane przez prelegenta, okraszone rozmaitymi anegdotami, historiami jak i ogromem wiedzy, były ciekawym, a zarazem spójnym sposobem przekazania wiedzy o działaniu policji.

 

22 listopada 2016

O pracy historyczno-poszukiwawczej

Na ostatnim spotkaniu naukowym gościliśmy Filistra Korporacji Akademickiej Aquilonia - Krzysztofa Adama Tyszkę, który opowiedział nam o tajnikach i metodologii pracy poszukiwawczo-historycznej. Filister pokazał nam z jakich źródeł należy czerpać informacje o minionych czasach i życiorysach dawno zmarłych już ludzi (np. wirtualne archiwa, archiwalne księgi pamiątkwe czy nekrologii ze starych gazet). Przetrzegł nas też przed żmudnością tej pracy i łatwości popełnienia błędu, jednocześnie uświadamiając nam jak bardzo jest ona potrzebna. Dzięki pracy Filistra mogliśmy poszerzyć listę miejsc pochówku zmarłych Arkonów, przybliżone zostały nam też ich życiorysy. Przy okazji usłyszeliśmy też wiele ciekawych historii i anegdot, które przez lata skrywał archiwalny kurz.

 

15 listopada 2016

Wykład pana Tomasza Sommera o „Operacji Polskiej” NKWD

Na naszym wtorkowym spotkaniu naukowym gościliśmy pana Tomasza Sommera, historyka i publicyste, który opowiedział nam o Operacji Antypolskiej NKWD w latach 1937-1938, w której zginęło, około dwieście tysięcy osób pochodzenia polskiego zamieszkuących terytorium Związku Radzieckiego. Operacja cechowała się pozasądową formą represji, której podstawą prawną stanowiły decyzje wydawane w gabinetach ówczesnych władz sowieckich. Sam rozkaz 00485 inicjujący akcje, napisał Józef Stalin. Polacy klasyfikowani byli na dwie kategorie, które przewidywały odmienne kary, tj. dziesięć lat pracy w łagrach, bądź śmierć przez rozstrzelanie. Zabijani byli przede wszystkim Polacy znani ówczesnym władzom sowieckim z imienia i nazwiska, a więc komuniści, dziennikarze, nauczyciele. Gdy tych już zabrakło, sowieci zaczęli stosować technikę konwojera, w celu uzyskania wiedzy o innych uczetnikach, tzw. wszechogarniającego spisku związanego z funkcjonowaniem Polskiej Organizacji Wojskowej. Operacja Antypolska jest przykładem wielkiego terroru i nosi znamiona zorganizowanej akcji ludobójstwa społecznego i etnicznego.


Strona: 1 ... 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 101