15 stycznia 2008
spotkanie naukowe
Zorganizowane przez fil. Andrzeja Szeptyckiego, adiunkta w ISM UW i eksperta Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, spotkanie z prof. Romanem Kuźniarem, znanym, a kontrowersyjnym specjalistą w dziedzinie polityki zagranicznej. Wieloletni współpracownik polskiego MSZ, negocjator, teoretyk i praktyk dyplomacji, opowiedział nam o tym, jak wygląda polityka zagraniczna z perspektywy uczestnika najważniejszych wydarzeń. Przedstawił także swoje poglądy dotyczące m.in tarczy antyrakietowej oraz obecnej administracji rządowej. Temat prelekcji brzmiał: “Meandry polskiej polityki zagranicznej“.
8 stycznia 2008
spotkanie naukowe
Dominikanin, o. Michał Gołubiewski OP, swój wykład poświęcił rozwojowi duchowemu człowieka, widzianemu przez pryzmat nauczania Kościoła Katolickiego. Tym razem, w przeciwieństwie do naszego poprzedniego Gościa, o Freudzie prelegent nie wspominał.
31 grudnia 2007
Sylwester Arkoński
Pierwsza i niezwykle udana próba. Bawiliśmy się przednio i do rana. Ognie w niebo poszły, podobnie jak korki od szampanów. Miło jest przywitać Nowy Rok w gronie najbliższych przyjaciół.
20 grudnia 2007
spotkanie z operą
W gronie Rodziny Arkońskiej wybraliśmy się na operę: „Opowieści Hoffmana” Jacquesa Offenbacha. Znawcy tematu wyczekiwali pierwszego, przed polską publicznością, spektaklu w reżyserii Harrego Kupfera. Trzy akty, trzy historie miłosne, trzy różne konwencje muzyczne. Olimpia w lekkiej operze francuskiej, Antonia w duchu niemieckiego romantyzmu i Giulietta w klimacie włoskiego belcanta. Co ciekawe, sam bohater tytułowy, postać rzeczywista, niemiecki pisarz i kompozytor Ernst Hoffman uważany jest za jednego z prekursorów fantastyki grozy i stawiany w jednym rzędzie z Edgarem Allanem Poe czy Howardem Lovecraftem.
15 grudnia 2007
Opłatek Rodziny Arkońskiej
Święta Bożego Narodzenia już tuż tuż. W ten szczególny czas spotkaliśmy się w gronie Rodziny Arkońskiej by podzielić się, jak to w rodzinie bywa, uwagami i opłatkiem.
11 grudnia 2007
spotkanie naukowe: Rozwój duchowy człowieka – punkt widzenia psychologa
Bardziej adekwatnym tytułem zdałoby się “Freud rulez“, “Freud głupcze“ lub inne tego typu, gdyż to właśnie na myślach tego Austriaka oparty był wykład naszego Gościa, p. Arnolda Pawelskiego. Opowiadał nam on o rozwoju duchowym człowieka z punktu widzenia psychologa. Mogliśmy dowiedzieć się sporo o jaźni i podświadomości. Wykład wzbudził sporo kontrowersji, dzięki czemu wywiązała się też ostra jatka, to znaczy nie lada dyskusja.
8 grudnia 2007
Rybka arkońska
W miłym towarzystwie opłatka złożyliśmy sobie najserdeczniejsze życzenia.
7 grudnia 2007
Arkońskie kino
Fil. Irek Kossakowski przedstawia... film pt.: „Dzika Banda” w reżyserii Sama Peckinpaha. Ikona gatunku i kultowy western, który wytycza ścieżki innym filmom tego rodzaju. Na tym obrazie wychowało się, a następnie wzorowało wielu wybitnych twórców. Trudno dyskutować nad brutalnością, przemocą obecną w dzisiejszym kinie osobom, które nie oglądały wcześniej tego arcydzieła. “Podobało się?“ “Podobało!“ - z pewnością odpowiedzieliby wszyscy obecni.
6 grudnia 2007
wykład otwarty
Otwarty wykład pt.: „Największe kłamstwa historii Stanów Zjednoczonych” poprowadził prof. Thomas E. Woods. Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, tym bardziej, że wykład wygłoszony był w obcym dla niektórych języku. Prof. Thomas E. Woods jest jednym z czołowych amerykańskich promotorów idei wolnego rynku oraz wybitnym znawcą ekonomii i stosunku Kościoła Katolickiego do powyższych zagadnień; jest również autorem kilku bestsellerów.
30 listopada 2007
wieczornica w stylu włoskim
Niezwykła wieczornica w stylu włoskim. Na imprezę przybyła oprócz piłkarzy, mafii sycylijskiej i primadonn duża reprezentacja “biskupów weleckich“. Miła niespodziankę sprawił nam także Konwent Polonia, którego spora reprezentacja zagościła w naszej słonecznej Italii. Wszyscy bawiliśmy się świetnie, a tańcom nie było końca.