22 maja 2013
Ukraina wobec Rosji. Studium zależności.
We wtorek na kwaterze mieliśmy przyjemność wysłuchania fil. Andrzeja Szeptyckiego, który przybliżył nam tytułowe zaganienie własnej książki "Ukraina wobec Rosji. Studium zależności."
20 maja 2013
KOMERSZ 134-lecia Arkonii
Tradycyjnie w trzecią sobotę maja obchodziliśmy rocznicę założenia Korporacji Akademickiej Arkonia. W tym roku, aby świętować 134 lata istnienia Stowarzyszenia spotkaliśmy się w gmachu Wydziału Architektury na Politechnice Warszawskiej.
Obchody komerszowe rozpoczęły się od odwiedzenia grobu fil. Adama Malinowskiego na Powązkach oraz złożenia kwiatów pod tablicą znajdującą się na kamienicy Johna, a upamiętniającą poległych Korporantów walczących w zamachu majowym. Następnie odbyła się Msza Święta w kościele pw. Św. Marcina. Na Mszy obecne były poczty sztandarowe Arkonii i skartelowanej Korporacji Akademickiej Welecja.
Po nabożeństwie zebraliśmy się w sali komerszowej gdzie najpierw odbyło się Koło Komerszowe. Po zakończeniu obrad mieliśmy czas na relaks i odpoczynek na wydziałowym patio. Wykonane zostało także pamiątkowe zdjęcie. Po obiedzie, najedzeni i pokrzepieni zimnym trunkiem rozpoczęliśmy główną część Komerszu. W tym momencie na sali zasiadło ponad 80 korporantów. Oprócz Arkonów swoją obecnością zaszczycili nas przyjaciele z Polonii, Welecji i Laudy.
Podczas Komerszu mogliśmy wysłuchać przemówień prezesa Arkonii, prezesa Związku Filistrów Arkonii, Oldermana Arkonii, przedstawiciela najmłodszego cetusu Arkonii oraz przedstawicieli obecnych na Komerszu, delegacji wymienionych wyżej korporacji akademickich. Przemówienia skupiały się na motywacji do dalszej pracy. Wielokrotnie było też podkreślane jak ważnym elementem w codziennym życiu korporacyjnym jest wzajemna przyjaźń i braterstwo.
Po zakończonej części oficjalnej oraz przedłużonym kolokwium odbyła się część nieoficjalna, podczas której m.in. odbyły się zawody, tzw. sztafeta piwna. Na zakończenie odśpiewaliśmy pieśń semestrów.
Po Komerszu przejechaliśmy autobusem na Plac Zamkowy skąd rozpoczęliśmy Genzenmarsz na kwaterę. Długi sznur Korporantów podążających ze śpiewem na ustach za sztandarem Arkonii jadącym na dorożce ulicami Starego Miasta wywarł na przechodniach wielkie wrażenie. Na kwaterze odbyła się knajpa pokomerszowa. Świętowanie kolejnej rocznicy założenia naszego Stowarzyszenia trwało do wczesnych godzin porannych.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za obecność w tak ważnym dla nas dniu.
Vivat!
16 maja 2013
Orient-Occident-Barbaricum
W drugi wtorek maja spotkanie naukowe poprowadził fil. Ireneusz Kossakowski. Filister opowiedział o zderzeniu się trzech światów przy okazji upadku Imperium Romanum oraz prób jego sanacji w VI wieku ze szczególnym naciskiem na przenikanie się sztuki i kultur.
6 maja 2013
Komersz Konwentu Polonia
Tradycyjnie w dniu święta Konstytucji 3 maja, w Sopocie, odbył się wiosenny Komersz skartelowanej Korporacji Akademickiej Konwent Polonia. W Trójmieście stawiła się liczna delegacja Arkonii. Uroczystości komerszowe trwały cały dzień. Po porannej Mszy Świętej w Kościele św. Jerzego i pamiątkowym zdjęciu ze sztandarami odbył się obiad oraz główne części komerszu w salach restauracji Zatoka. Po części nieoficjalnej udaliśmy się na Kwaterę Konwentu na luźne rozmowy przy piwie, które trwały do późnego wieczora.
Komersz i zabawa pokomerszowa (przedkomerszowa też) udały się znakomicie. Gratulujemy Konwentowi organizacji oraz dziękujemy za kolejną już wspaniałą gościnę.
25 kwietnia 2013
Polacy i Żydzi - połączeni na zawsze
We wtorek 23 kwietnia 2013 roku, spotkaliśmy się na kolejnym półotwartym wykładzie naukowym. Tym razem, na Kwaterze gościliśmy Dawida Wildsteina. „Polacy i Żydzi połączeni na zawsze” to temat minionego spotkania. Prelegent dynamicznie i zwięźle rozpoczął wykład, poruszając mnóstwo ciekawych kwestii znaczących dla sprawy polskiej i żydowskiej.
21 kwietnia 2013
LVIII Bal Arkonii
W minioną sobotę mieliśmy okazję bawić się na corocznym balu, organizowanym przez naszą Korporację. Goście opuszczający piękne sale Pałacu Prymasowskiego byli niezmiernie zaczwyceni .
Tegoroczny bal, tak jak i zeszłoroczny, miał wyjątkową oprawę. Poza tradycyjnym już Wysokim Patronatem ambasadorów Republiki Łotewskiej i Estońskiej w Polsce oraz honorowymi patronatami rektorów warszawskich uczelni, na których studiują Arkoni, specjalną rolę objęły małżeństwa filisterskie. Państwo Marcinkowscy, Szumowscy, Trzeciakowscy oraz Wilińscy zgodzili się zostać gospodarzami tego prestiżowego wydarzenia.
W trakcie wieczoru nie mogło zabraknąć poloneza, pokazu mazura oraz walca kotylionowego. Można było również wziąć udział w loterii oraz aukcji, z których dochód przeznaczony został Fundacji Św. Jana Jerozolimskiego na Program Pomocy Rodzinnym Domom Dziecka oraz Zespołowi Szkół Specjalnych św. Maksymiliana w Laskach na Program Stypendialny Dla Uczniów.
Bez wątpienia tegoroczny Bal Arkonii był jednym z najbardziej tanecznych. Przez cały wieczór parkiet zapełniony był obracającymi się parami. Ci co zostali do końca na pewno wytańczyli się i wybawili na zapas.
Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i do zobaczenia w przyszłym roku!
18 kwietnia 2013
Filister Andrzej Morstin opowiada o savoir-vivre
We wtorek 16 kwietnia obecnością zaszczycił nas filister Andrzej Morstin, który opowiedział nam o głównych zasadach savoir-vivre oraz czemu one służą. Celem savoir-vivre jest pozyskanie sympatii w naszym otoczeniu. Sposób ubierania się, zachowania przy znajomych oraz przy tych osobach, które dopiero poznaliśmy czy zachowanie przy stole ma kluczowy wpływ na to jak jesteśmy postrzegani. Poznanie tych zasad zwiększa poczucie swobody oraz pozwala na pozyskanie sympatii w relacjach zawodowych czy prywatnych.
10 kwietnia 2013
Polskie tradycje balowe
We wtorek 9 kwietnia 2013 roku spotkaliśmy się nie, jak zwykle, na kwaterze, lecz w miejscu nader ciekawym, czyli księgarnio-kawiarni Tarabuk. Okazją do otwartego spotkania był niewątpliwie nadchodzący LVIII Bal Arkonii i dlatego też zapełniona sala kawiarni zasłuchana była w opowieściach o balach dawnych i współczesnych podanych przez panią Zofię Jabłonowską-Ratajską, autorkę książki „Walca tańczyłam najlepiej z panien…”, w której, co warto zaznaczyć, Arkonia i Arkoni często się pojawiają.
27 marca 2013
Wykorzystanie komputera w projektowaniu inżynierskim
W dniu 26 marca 2013 r. spotkaliśmy się na Kwaterze, by wysłuchać prelekcji naszego fuksa, kol. Piotrka Cieślaka, który z pomocą dopracowanej prezentacji w bardzo przystępny sposób opowiedział nam o wykorzystaniu komputera w projektowaniu inżynierskim. Najwięcej czasu zajęła nam dyskusja na temat drukowania w trzech wymiarach. Wiedza Kolegi została wnikliwie sprawdzona przez dociekliwych słuchaczy, których ciekawiły nie tylko aspekty nowoczesnej matematyki i inżynierii, ale także historii i początków komputeryzacji. Temat spotkał się z wielkim zainteresowaniem sali i być może rozbudził nowe pasje wśród kolegów w większości zajmujących się na co dzień mniej technicznymi sprawami.
20 marca 2013
Serce źródłem harmonii organizmu
19 marca 2013 roku gościliśmy na Kwaterze prof. Franciszka Walczaka, który przedstawił wykład na temat: "Serce źródłem harmonii organizmu". Profesor w pasjonujący i szczegółowy sposób opisał nam pracę ludzkiego serca. Prelegent skupił się na kilku aspektach funkcjonowania tego organu. Było o elektrofizjologii, zwalczaniu anomalii i pracy nad harmonią. Co ciekawe, Profesor przez cały wykład do ilustracji poszczególnych tematów przedstawiał nam dzieła Jana Vermeer van Delft, swojego ulubionego malarza.
Szkoda, że tak nie wyglądały kiedyś lekcje biologii. Może więcej z nas poszłoby w tym kierunku?