24 kwietnia 2012
Budowa sieci komputerowych
Kol. Tomasz Bil przygotował prezentacje na temat budowy sieci komórkowych. Temat jemu bliski ze względu na kierunek studiów i zainteresowania. Wykład rozpoczął się od porównania technologii analogowych i cyfrowych wykorzystywanych w telefonii. Część wykładu dotyczyła regulacji rynku telekomunikacyjnego i jego rozwoju, zaś główna część wykładu przedstawiała architekturę funkcjonalną i realizację techniczną. Zaskakujące okazało się choćby to, jak dużo kroków musi być wykonane, aby zestawić połączenie dwóch użytkowników.
Wykład zakończył się pytaniami.
21 kwietnia 2012
LVII Bal Arkonii
W minioną sobotę mieliśmy okazję bawić się na balu, organizowanym przez naszą Korporację. W opinii gości, zgromadzonych w wytwornych salach Pałacu Prymasowskiego, był to jeden z najlepszych bali ostatnich lat.
Tegoroczny bal miał wyjątkową oprawę. Poza tradycyjnym już Wysokim Patronatem ambasadorów Republiki Łotewskiej i Estońskiej w Polsce oraz honorowymi patronatami rektorów warszawskich uczelni, na których studiują Arkoni, specjalną rolę objęło 5 par małżeństw filisterskich. Państwo Jeleńscy, Olizarowie, Szumowscy, Trzeciakowcy oraz Żarynowie zgodzi się zostać gospodarzami tego wydarzenia, co z pewnością jeszcze bardziej podniosło jego prestiż.
W trakcie wieczoru nie mogło zabraknąć poloneza, pokazu mazura (wielkie podziękowanie dla Eli Korycińskiej oraz Marcina Morawskiego za cierpliwe przygotowanie tancerzy) oraz walca kotylionowego. Można było również wziąć udział w loterii oraz aukcji, z której dochód przeznaczony został na renowację grobowca Juliusza Ordona na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
Bez wątpienia tegoroczny Bal Arkonii był jednym z najbardziej tanecznych. Przez cały wieczór parkiet zapełniony był obracającymi się parami. O świetnej zabawie może świadczyć fakt, że nawet podczas ostatnich piosenek, około godziny 3:00 w nocy, na parkiecie dalej bawiło się kilkanaście par (i wcale nie mieli ochoty rozchodzić się do domów).
Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i do zobaczenia w przyszłym roku!
10 kwietnia 2012
Prawo autorskie po ACTA
Z miesięcznym opóźnieniem, ale udało nam się spotkać na wykładzie naukowym, którego tematem była jedna z najbardziej bulwersujących (zwłaszcza dla społeczności internetowych) kwestii ostatnich lat - umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrabianymi czyli tzw. ACTA. Jako że organy władzy państwowej zapowiedziały już definitywne wycofanie się jej zapisów, pozostało nam tylko spróbować zastanowić się, co nas czeka dalej. Prelegentem wykładu był znany specjalista z dziedziny praw autorskich, filister Arkonii, fil. Wojciech Dziomdziora.
Dowiedzieliśmy się na czym dokładnie polegały sporne zapisy, jaka jest ich historia, a także co w rozumieniu polskiego prawa można uznawać za "utwór". Była to na tyle istotna kwestia, gdyż tylko utwory mogą być chronione prawem autorskim. Na prostych w teorii przykladach filister udowadnił nam, jak trudne (w praktyce) jest definiowanie powyższych kwestii. Wykład zakończył się długą dyskusją, co pokazało jednoznacznie, że jest to temat ważny również dla Nas.
Z okazji drugiej rocznicy katarstrofy smoleńskiej, przed rozpoczęciem wykładu uczczono pamięć tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńkich i 94 pozostałych ofiar udających się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
31 marca 2012
Jajeczko arkońskie
W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy zebraliśmy się w sobotę, aby złożyć sobie najlepsze życzenia z okzcji Świąt Wielkiej Nocy. Dobrego jadła i zimnego piwa nie zabrakło. Poza suto zastawionymi stołami pysznym jedzeniem, nie zabrakło również miłej atmosfery oraz wesołej zabawy. Spotkanie, które w tym roku zaczęliśmy nieco później, trwało do późnego wieczoru, a ostatnie osoby wychodziły z Kwatery w godzinach nocnych.
27 marca 2012
Paralotnie - piękne i niebezpieczne
Z powodu odwołania wcześniej zapowiadanego wykladu, w zastępstwie prezentację na temat swoich przygód z paralotnictwem przedstawił kol. Ciepiela. Olek, jak sam wyjaśnił, zainteresował się tym sportem kilka lat temu i od tamtego momentu "uzależniony".
Wykład poprowadzony został przewrotny sposób. Z jednej strony kol. Ciepiela zachęcał zebranych do latania na paralotni, opowiadając o niesamowitych przeżyciach, jakie temu towarzyszą, adrenalinie oraz możliwości podziwiania świata z wyjątkowej prespektywy. Z drugiej, mówił jak bardzo jest to niebezpieczne i jak duży odsetek wszystkich paralotniarzy, kończy z tym sportem, z powodu groźnych wypadków.
Podczas całego wykładu panowała zupełna cisza, co świadczyć z pewnością o dużym zainteresowaniu przedstawianą tematyką, choć wpływ na to tez miała dyscypina zarządzona przez prelegenta.
24 marca 2012
Jajeczko KFiFA
W tym roku wielkanocne spotkania rozpoczeliśmy spotkaniem da całej Rodziny Arkońskiej. W sobote, prawie 2 tygodnie przed Świętami, zebraliśmy się na Jajeczku zorganizowanym przez Koło Filistrowych i Filistrówien Arkonii. W przyjaznej atmosfera kosztowaliśmy wspaniałe specjały przygotowane przez Filistrowe. Nie zabrakło również roznów, żartów, a także (obowiązkowych) serdecznych życzeń.
13 marca 2012
Stolarstwo polskie a norweskie
Wtorkowy wykład został przygotowany i poprowadzony przez kol. Brzozowskiego, który postanowił podzielić się z nami wiedzą, jaka w jego rodzinie jest już powszechna, a dla przeciętnego Arkona może być "czarną magią". Wykład dotyczyl stolarstwa, którym zawodowo zajmuje sie tata Karola. Taki konkretnie temat, wynika też z faktu, że od kilku lat pracuje w Norwegii, co pozwala na dostrzeżenie różnic zarówno w oczekiwaniach klientów jak i technice stolarskiej.
Zebrani na kwaterze koledzy dowiedzieli się na jakie dziedziny dzielimy stolarstwo oraz czym każda z nich się charakteryzuje. Na zdjęciach pokazane zostały przykłady efektów pracy stolarskiej przy budowie domów. Drewniane konstrukcje są w Norwegii najbardziej popularne. Karol wytłumaczył w skrócie, jak zbudować dom, aby się nie zawalil, jak go ocieplić i jaki jest koszt takiego przedsięwzięcia. Wykład zakończył się serią pytań i odpowiedzi.
6 marca 2012
Polska heraldyka rodowa. Historia, zasady, źródła
Kol. Jan Ławicki znany jest w Arkonii z dużej wiedzy na temat polskiej heraldyki. Niejednokrotnie podczas rozmów potrafi zaskoczyć precyzyjną znajomością herbów i historii polskich rodów szlacheckich. We wtorek postanowił podzielić się z nami tą wiedzą.
Wykład rozpoczął się od wprowadzenia na temat historii polskiej heraldyki. Dowiedzieliśmy się, kiedy i skąd wzięły się znaki herbowe oraz jak na przestrzeni wieków kształtował się ich wygląd oraz znaczenie społeczne. Poznaliśmy historię polskiej heraldyki od czasów średniowiecza do formalnego zlikwidowania stanu szlacheckiego w XX wieku (konstytucja marcowa). W dalszej części wykładu kol. Ławicki wprowadził nas w teorię blazonowania, czyli opisywania herbu według ściśle określonych zasad heraldyki. Wykład zakończył się przykładami najdziwniejszych polskich herbów, których wygląd zaskoczył i rozśmieszył wszystkich zgromadzonych.
21 lutego 2012
Tkanina z Bayeux
Do przeprowadzenie wtorkowego wykładu, na którym dość niespodziewanie musiał zmienić się prelegent, zgłosił się kol. Kacper Szczukocki, studiujący archeologie na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie wykładu dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów na temat tkaniny z Bayeux.
Wydarzenia przedstawione na płótnie, podbój Anglii przez Wilhelma I Zdobywcę i wojska normandzkie, Bitwa pod Hastings oraz wiele innych ważnych historycznych momentów, zwykłym osobom mogą nie być dobrze znane. Z tego powodu na początku wykładu zostaliśmy wprowadzeni w historię terenów dzisiejszej Anglii i walki o władzę, która w konsekwencji doprowadziła do wydarzeń pokazanych na płótnie. Zawiłe relacje między kolejnymi przywódcami oraz ich starania o tron były skrupulatnie omawiane przez Kacpra. W dalszej części wykładu przyjrzeliśmy się już samu dziełu (a w zasadzie jego fragmentom).
17 stycznia 2012
Przejęcie władzy przez komunistów – aspekty prawne
Tego wieczora na kwaterze Arkonii pojawili się goście z zagranicy. Nasi dobrzy przyjaciele z estońskiej Korporacji Vironia będąc w Warszawie, postanowili odwiedzić nas podczas wykładu naukowego.
Dość niespodziewanie dla prelegenta, którym tego wieczora był kol. Bartosz Soloch, sytuacja wymagała, aby wykład odbył się w języku angielskim. Okazało się, że nie stanowiło dla niego żadnego problemu. Choć temat wyglądał na stricte „polski”, zainteresował również naszych gości. Dowiedzieliśmy się od kol. Solocha o kolejności wydarzeń, które doprowadziły do przejęcia przez komunistów władzy po II Wojnie Światowej w Polsce oraz jak wyglądała ta sytuacja pod względem prawnym. Po zakończeniu wykładu, zadano wiele pytań, które pomogły uszczegółowić niektóre kwestie.
Po zamknięciu części naukowej wiele osób zostało na Kwaterze. To, jak licznie zgromadziliśmy się tego wieczora oraz towarzysząca temu wesoła atmosfera, nie uszło uwadze naszych gości, którzy pogratulowali nam „bujnego” życia korporacyjnego.