> Strona główna > Aktualności

Strona: 1 ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... 101

 

12 marca 2011

Krew powinna krążyć

W piękne sobotnie przedpołudnie, na przeciw kościoła św. Jacka przy ulicy Freta zaparkował krwiobus. Nie przypadkiem znalazł się on tak niedaleko arkońskiej kwatery mieszczącej się przy ulicy Koźlej. Właśnie w tę sobotę odbyła się II arkońska akcja krwiodawstwa pod znanym już z ubiegłorocznej edycji hasłem: „Krew Powinna Krążyć”. Zainteresowanie wśród Arkonów, a także wśród spacerujących Warszawiaków było duże. Mamy nadzieję, że nasza krew pomoże potrzebującym.

 

 

2 marca 2011

Korporacje akademickie - historia, podstawy, działalność.

Dzięki przychylności i uprzejmości Pani dr hab. Anny Kamler w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW przeprowadzony został wykład pt. Korporacje akademickie - historia, podstawy, działalność". Wykład poprowadził Arkon, kol. Tomasz Jadowski. Sekundowali mu fil. Konwentu Polonia Jan Trynkowski oraz Olderman Welecji Władysław Jóźwicki. Wykład został przyjety bardzo życzliwie, mamy nadzieję, że za rok spotkamy się znów w gościnnych progach Pałacu Zamoyskich przy ulicy Nowy Świat 69.

 

1 marca 2011

Troja Północy czyli o Słowianach jeszcze raz

Kolega Łukasz Iżowski po przeczytaniu książki Zofii Kossak - Szczuckiej  pt. "Troja Północy" postanowił podzielić się z nami swą wiedzą i przemyśleniami o pierwszych organizacjach państwowych Słowian oraz ich historii. Wykład był ciekawy, publikę najbardziej chyba zainteresowały fragmenty o wojnach które prowadzili Słowianie i ich zwycięstwach nad Germanami. Niestety jednak prelegent zasmucił nas na końcu informacją, że potęga Słowian zakończyła się w momencie najwiekszych ich zwycięstw gdy... wybuchła wojna domowa. Historia magistra vitae est!

 

22 lutego 2011

Czy wiek XXI będzie wiekiem Chin?

W większym niż zwykle gronie, razem z naszymi przyjaciółmi, rodzeństwem, partnerkami, spotkaliśmy sie na Kwaterze by wysłuchać wykładu pana Radosława Pyffla pt. Czy wiek XXI będzie wiekiem Chin? Temat ciekawy i jakże na czasie. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy, usłyszeliśmy jak Chiny zmieniały i zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Czy rzeczywiście zostaniemy zdominowani przez azjatów w tym stuleciu? Według prelegenta prawdopodobieństwo tego to 60 do 40.

 

27 stycznia 2011

MENU na kwaterze

Czwartkowego wieczoru spotkaliśmy się w niekoniecznie oficjalnej atmosferze (przerwa sesyjna wszakże trwa!) na Międzypokoleniowej Entuzjastycznej Nasiadówce Utracjuszy, zorganizowanej przez Prezesa ZFA. Stoły uginające się pod wspaniałym jadłem wg menu zaprojektowanego specjalnie na tę okazję, trunki najznakomitszego sortu i doborowe towarzystwo sprawiły, że wieczór (i spora część nocy) minęła we wspaniałej atmosferze. Było dosłownie pysznie.

 

20 stycznia 2011

Fil. Stanecki o L. Tyrmandzie i "Złym"

Fil. Stanecki w ciekawy sposób opowiedział nam o Leopoldzie Tyrmandzie i jego najsławniejszej powieści i jej warszawskości. Nie obyło się bez zapadających w pamięć cytatów i interesujących anegdot, które przytrafiły się autorowi podczas pisania tej międzypokoleniowej książki. Oby więcej takich spotkań!

 

18 stycznia 2011

"Polska wolna i podmiotowa - jaka?" - p.p. J. Kuisz i P. Marczewski

Na kwaterze gościliśmy dwóch redaktorów z "Kultury Liberalnej". Dyskutowaliśmy o wizerunku nowoczesnego liberała przedstawionym nam przez autorów artykułu pod tytułem Jak być liberałem w naszej części Europy, który ukazał się w ostatnich tygodniach w Gazecie Wyborczej. Rozmowa rozpoczęła się nieśmiało, jednak już po kilkunastu minutach wiadomo było, że wymiana poglądów, pytania i odpowiedzi będą się ciągnęły i ciągnęły...

 

11 stycznia 2011

Tajniki gry w brydża - kol. Filip Otmianowski

Kol. Otmianowski, swego czasu należący do polskiej czołówki brydżystów, przybliżył nam zawiłe zasady brydża, licytacji. Po wykładzie chętni spróbowali swoich sił, jednak ich żółte dzioby pokazały się już przy pierwszym wiście. Wybaczamy, w końcu to niełatwa gra.

 

8 stycznia 2011

Kolędy u fil. fil. Raków

Jak co roku z początkiem stycznia, zebraliśmy się na kolędowanie w domu fil.fil. Raków. Wspólne śpiewanie kolęd Rodziny Arkońskiej, przy wsparciu licznie zgromadzonego najmłodszego pokolenia, trwało do późnej pory. Niestety z powodu roztopów, nie udało się zorganizować kuligu w Kampinoskim Parku Narodowym, co zapewne nie ominie nas w przyszłym roku. Cieszy fakt, że arkońskie kolędowanie wpisało się już w cykl regularnych imprez Rodziny Arkońskiej gromadząc wielu jej członków.

 

6 stycznia 2011

Tradycje i zwyczaje knajpiane - prof. Menno Aden

W zimny, czwartkowy wieczór zawitał na kwaterze gość zza Odry - prof. Menno Aden. Filister Korp! Franconia z Tybingi opowiedział o niemieckim ruchu korporacyjnym, a także o zwyczajach knajpianych u naszych zachodnich sąsiadów. Jak się okazuje, mamy więcej wspólnego, niż niektórzy się spodziewali. Prost!


Strona: 1 ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 ... 101