24 grudnia 2005
Święta Bożego Narodzenia
Arkonom i Ich rodzinom, ziomalom z Korporacji skartelowanych, Filistrom i Kolegom ze wszystkich innych, a także jawnym i skrytym wielbiciel(k)om Arkonii składamy serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne.
20 grudnia 2005
Czwarta czy pierwsza?
- i wcale nie chodzi o Rzeczpospolitą, a władzę mediów. Filister A! Wojciech Klata (tak tak, z tych Klatów), znany wirtuoz scen i planów filmowych tudzież serialowych, dopóki wiek na to pozwalał zwany cudownym dzieckiem kamery i celuloidowej taśmy, człowiek, któremu kłaniała się Anna Maria Mucha, a Janusz Gajos w “Szwadronie“ pieszczotliwie pytał “czego, ty żydowska mordo?“ występuje tym razem w roli socjologa polityki, speca od mediów elektronicznych, teoretyka i praktyka manipulacji i podejmuje się analizy relacji i sprzężeń zwrotnych zachodzących na styku mediów i polityki, polityki i mediów.
19 grudnia 2005
Bracia Wekerowie
Welecja nie traci impetu - dokładnie miesiąc po inauguracji spiżowego sezonu, z inicjatywy kol. Michała Laszczkowskiego, odsłonięta zostaje kolejna tablica, tym razem przy ul. Filtrowej, tym razem poświęcona braciom Władysławowi i Ludwikowi Wekerom, zasłużonym żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych, Weletom oczywiście. Ceremonii dokonują... m.in. Władysław i Władysław Wekerowie, Weleci oczywiście. Uroczystości wstępem historycznym opatrza prof. Jan Żaryn z Instytutu Pamięci Narodowej, Filister Arkonii. Oczywiście.
17 grudnia 2005
Rybka
Licznie zgromadzeni w Auli Kolumnowej SGH spotykamy się z Filistrami na tradycyjnym przedświątecznym spędzie. Chwilę przedtem przyjmujemy kolejnych fuksów do oddanego pod komendę oldermana Janusza Tomaszewskiego cetusu 2005. Szybko wzmacniamy nimi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Arkonii, który tym razem inscenizuje dickensowską “Opowieść wigilijną“.
13 grudnia 2005
Sprawiedliwość transformacji
Korzystając z okazji kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, zastanawiamy się nad kwestią transformacji ustrojowych, relacjami między systemem obalonym a zwycięskim, w szczególności sensem rozliczeń z przeszłością i wpływem jaki na “nowe“ wywierają zaszłości “starego“. Naszym gościem tym razem jest dr Michał Królikowski z Instytutu Prawa Karnego WPiA UW.
10 grudnia 2005
Opłatek i Rybka
Przedświąteczne spotkanie na Koźlej przygotowane przez Koło Filistrowych i Filistrówien Arkonii. Dla niektórych jest to saport przed popołudniową Rybką warszawskich Filistrów gdańskiego Konwentu Polonia, z którego wychodzimy krokiem już nie tylko ociężałym, ale i jakby marynarskim.
29 listopada 2005
175 rocznica wybuchu Powstania Listopadowego
Wieczorową porą spotykamy się pod Arsenałem; odpaliwszy pochodnie dajemy się wprowadzić fil. Adamowi Sowińskiemu z Instytutu Historii UW, w klimat epoki. Żegnani potrójną salwą z harmaty (lont przykłada sam vicedyrektor Muzeum Archeologicznego Wojciech Borkowski z synami, dziękujemy!), rozpoczynamy pochód – „zaliczamy” tablice poświęcone filistrowi Władysławowi Andersowi i Powstańcom w Parku Krasińskich, Stare i Nowe Miasto. Burszowskie śpiewy przeplatamy dialektycznymi wyjątkami z pism politycznych M. Mochnackiego z jednej, a pamiętnika K. Koźmiana z drugiej strony. Kurs kończymy na Kwaterze, gdzie siorbiąc miodek i nalewki słuchamy jeszcze wileńsko-familijno-powstańczych opowieści fil. Polonii Jana Trynkowskiego. W spotkaniu oprócz Arkonów udział wzięli przedstawiciele Konwentu Polonia, Welecji, Aquilonii i Concordii oraz fuks Corolli.
24 listopada 2005
Wieczór filmowy
Oglądamy - jak to zwykli pisać domorośli znawcy kina - “kultowy obraz“ Franciszka Forda Coppoli, Czas Apokalipsy. Uwielbianym zapachem napalmu sztachamy się tym razem o wieczorku.
22 listopada 2005
Wystąpienia publiczne
Raczej lubiany Wojciech Z. Dziomdziora, Filister A!, z zawodu były dyrektor, znany z tego, że robi dobre wrażenie, wykłada nam jak być (raczej) lubianym i robić dobre wrażenie, a szczególnie jak ukrywać swoje niedoskonałości.
19 listopada 2005
Tablica Fil. Gersdorfa
W obecności pocztu sztandarowego Arkonii, rodziny i przyjaciół Profesora oraz władz Wydziału Prawa i Administracji i całego Uniwersytetu Warszawskiego, Weleci odsłaniają na warszawskim Placu Inwalidów tablicę upamiętniającą postać Ich Filistra - profesora Mirosława Gersdorfa, wybitnego prawnika i spółdzielcy.